Legalett Polska

FAQ - Opinie, Porady

Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli chcesz zadać inne pytanie to proszę o przesłanie go e-mailem pod adres: info@legalett.com.pl

25 marca 2013

+1. Czy styropian pod płytą może zostać zmiażdżony?

To niemożliwe. Materiał przez nas stosowany jest styropianem o odpowiedniej twardości stosowanym pod najcięższe możliwe obciążenia - daje nam to gwarancję przeniesienia zadanych obciążeń związanych z ciężarem konstrukcji budynku, a w uzasadnionych przypadkach może być zastosowany styropian o jeszcze lepszych parametrach wytrzymałościowych.

+2. Jakie media rozkładane są w płycie fundamentowej?

Oferta firmy Legalett obejmuje rozłożenie instalacji kanalizacyjnej oraz wykonanie przepustów na wodę, prąd, oraz doprowadzenie powietrza do kominka. Na życzenie klienta Wykonawca może rozłożyć dodatkowe przepusty na GWC, odkurzacz centralny, itp. (mat. w gestii Inwestora).

+3. Jaki rodzaj podłogi można kłaść na płycie fundamentowej?

Bezpośrednio na płycie można układać terakotę, panele, podłogę drewnianą na podkładzie wg zaleceń producenta. W odróżnieniu od innych systemów ogrzewania podłogowego, Legalett może być stosowany z każdym rodzajem podłogi, co w żadnym stopniu nie zakłóca procesu ogrzewania. Przy zwykłych warunkach eksploatacyjnych płyta nigdy nie osiąga wysokich temperatur.

Temperatura podłogi 22 ◦C do 24 ◦C zapewnia brak prądów konwekcyjnych powietrza. Dzięki temu kurz nie podnosi się i pozostaje na poziomie podłogi, co jest dużą zaletą w przypadku chorób na tle alergicznym. Ciepłe powietrze płynące w fundamencie Legalett krąży w obiegu zamkniętym, w ten sposób wykluczone jest zanieczyszczenie powietrza czynnikami wywołującymi alergie. Ogrzewanie podłogowe nie unosi kurzu z bakteriami i drobnoustrojami, nie wysusza powietrza i nie jonizuje go niekorzystnie.

+4. Kto przygotowuje dokumentację projektową płyty fundamentowej?

Projekt zamienny odnośnie płyty fundamentowej oraz projekt systemu grzewczego przygotowuje nasza firma. W tym celu należy dostarczyć ostateczną dokumentację architektoniczno-budowlaną oraz badania gruntu.

+5. Jaka jest moc urządzeń grzewczych w systemie LEGALETT?

W zależności od źródła zasilania stosowane są agregaty elektryczne o mocy 4kW lub 5kW lub wymienniki ciepła woda-powietrze o mocy od 4kW do 6kW (moc zależna od temperatury zasilania).

 

 

 

 

 

 

 

 

+6. Czy obsługa systemu LEGALETT jest skomplikowana?

Obsługa systemu Legalett jest bardzo prosta, polega na obsłudze termostatu naściennego umieszczonego w pomieszczeniu.

+7. Czy mogę zastosować dowolne termostaty?

Firma Legalett Polska oferuje kilka rodzajów termostatów (natynkowe, podtynkowe, z wyświetlaczem i bez). Jeżeli inwestor chciałby zamontować termostaty których w ofercie nie mamy, to taka zamiana jest oczywiście możliwa po wcześniejszej konsultacji z przedstawicielem firmy.

 

 

 

 

 

 

+8. Jak długo trwa budowa płyty fundamentowej z systemem grzewczym LEGALETT?

Cykl budowlany jest bardzo krótki. W przypadku inwestycji o powierzchni 120m2 płyta jest gotowa po 4-6 dniach pracy naszej ekipy na budowie.

+9. Jak szybko nagrzewa się betonowa płyta LEGALETT-u?

Przy pierwszym włączeniu ogrzewania w nowo wybudowanym domu zabiera to około dwie doby do otrzymania zaprogramowanej temperatury. Później temperatura wewnątrz pomieszczeń jest stała i stabilna. Beton akumuluje i rozdziela ciepło w zależności od zadanej temperatury na termostatach pokojowych oraz temperatury zewnętrznej.

+10. W jaki sposób działa ogrzewanie podłogowe przy nagłych zmianach temperatury na zewnątrz?

Ciepło jest akumulowane i rozdzielane w płycie fundamentowej. Podczas nagłego skoku temperatury beton nie wydziela ciepła w ogóle ponieważ temperatura powietrza jest już wysoka.

Podczas nagłego spadku temperatury zewnętrznej nie grozi nam spadek temperatury wewnątrz. Nawet jeśli chwilowo ogrzewanie przestanie działać ciepło zgromadzone w płycie zabezpieczy nas przed spadkiem temperatury.

+11. Czy praca agregatów jest głośna? czy powietrze szumi w rurach?

W żadnym wypadku! Jeśli położymy rękę na pokrywie agregatu poczujemy słabą wibrację. To wszystko. Agregaty są umieszczone w specjalnie skonstruowanych skrzyniach, zabezpieczone izolacją i pokrywami. Poprawnie zainstalowany agregat nie powinien być słyszalny.

+12. Dlaczego w łazience potrzebny jest jeszcze dodatkowy grzejnik?

W łazience powinno się utrzymywać temperaturę na poziomie 24° - wyższą niż w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Jednak w łazienkach znaczna część podłogi nie spełnia funkcji grzejnej: pod wannami, brodzikami i innymi stałymi elementami, stojącymi na podłodze nie można bowiem układać rur grzejnych. Zmniejszona znacznie powierzchnia grzejna nie jest w stanie pokryć całego zapotrzebowania ciepła, co jest najbardziej odczuwalne w przypadku niewielkiej łazienki o znacznych stratach ciepła np. usytuowanej w narożniku budynku.

+13. Jaki wpływ ma ogrzewanie podłogowe na ludzi mających kłopoty z układem krążenia? czy przy takim ogrzewaniu bardziej puchną nogi?

Ogrzewanie podłogowe z reguły bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie użytkowników. Wszelkich problemów zdrowotnych unikniemy nie przekraczając zbyt wysokiej temperatury powierzchni podłogi w strefie stałego przebywania ludzi, co w przypadku Legalett-u jest w zasadzie niewykonalne, bowiem przy zwykłych warunkach eksploatacyjnych płyta nigdy nie osiąga wysokich temperatur: z reguły temperatura podłogi wynosi pomiędzy 22 ◦C do 24 ◦C. Trzeba też pamiętać o tym, ze graniczna temperatura podłogi występuje co najwyżej kilka dni podczas zimy, gdy temperatura na dworze spada poniżej minus 20°C.

+14. Czy fundament grzewczy LEGALETT jest odporny na przemarzanie ?

Tak jest odporny na przemarzanie.

System LEGALETT umożliwia wykorzystanie akumulacji ciepła w płycie fundamentowej do ogrzewania wnętrza budynku oraz jednoczesnego wywołania odpowiedniego pola temperatur w gruncie pod budynkiem. Zapewnia to podczas eksploatacji budynku ochronę fundamentów przed wysadzinami mrozowymi na gruntach wysadzinowych.

Xm - maksymalny zasięg przemarzania pod fundamentem płytowym
Zm - maksymalna głębokość przemarzania
Zt - głębokość na jakiej siły wnoszenia (prostopadła do czoła przemarzania) są skierowane ku spodowi fundamentu płytowego

+15. Jakie źródło zasilania można zastosować przy systemie LEGALETT?

W systemie Legalett istnieje bardzo duża uniwersalność.

Powietrze w podłogowym systemie grzewczym można podgrzewać przy pomocy różnych źródeł ciepła np.: przez piece gazowe, olejowe, pompy ciepła, prąd, elektrociepłownię czy też jako dodatkowe źródło: kominek.

Dopasowanie do każdego niemal źródła ciepła uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiedniej jednostki grzewczej (grzałka elektryczna lub wodne wymienniki ciepła). Ta uniwersalność pozwala na przejście w każdej chwili na najbardziej ekonomiczny rodzaj ogrzewania. Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych poważnych remontów.

 

 

 

+16. Jaką grubość i rodzaj styropianu stosuje się przy płycie fundamentowej?

Grubość i rodzaj styropianu zależy od technologii budynku oraz warunków gruntowo-wodnych. Określana jest przez konstruktora po wykonaniu obliczeń projektowych. Najczęściej stosowany rodzaj styropianu to EPS, hydro, XPS.

 
wykonane przez derwi.pl

LEGALETT
80-309 Gdańsk, Al. Grunwaldzka 487A, II piętro
Tel./Fax: 58 554 21 88
info@legalett.com.pl

© Wszystkie prawa zastrzeżone