Wodny System Grzewczy polega na rozprowadzeniu pod powierzchnią podłogi odpowiedniego układu rurek (wężownic) wykonanych z nowoczesnych tworzyw sztucznych, w których płynie ciepła woda. Jest to najbardziej popularny typ ogrzewania podłogowego.
Rurki rozkładane są według projektu przygotowanego indywidualnie przez zespół projektowy Legalett. Istnieje możliwość ustawienia innej temperatury dla każdego z ogrzewanych pomieszczeń. Każda strefa może być sterowania np. za pomocą łatwego w obsłudze termostatu pokojowego. Poza estetycznymi termostatami, system grzewczy jest całkowicie niewidoczny.
Dzięki lepszemu rozkładowi temperatury w pomieszczeniu (nie ogrzewamy niepotrzebnie kubatury pod sufitem) można obniżyć średnią temperaturę w pomieszczeniu przy zachowaniu tego samego komfortu termicznego. Przekłada się to w bezpośredni sposób na oszczędność w kosztach ogrzewania. .
System grzewczy może być zasilony z dowolnego źródła ciepła. Niska temperatura czynnika grzewczego sprawia, że urządzenie grzewcze (np. pompa ciepła czy kondensacyjny kocioł gazowy) pracują z wyższą sprawnością.